РЕГЛАМЕНТ НА МЕЖДУУЧИЛИЩНО СЪСТЕЗАНИЕ „ЛЕВСКИ“ (Любопитството е вълшебно състояние, криещо изненади) при Основно училище „Васил Левски“, град Пловдив
I. Общи положения
- Цели
✔ Да се осъществи междуучилищно сътрудничество и съревнование;
✔ Да се стимулира логическото мислене, въображението и паметта на учениците;
✔ Да се проверят знанията, уменията и компетентностите на учениците в различни области;
✔ Да се насърчи работата в екип и сътрудничество като средство за постигане на общи цели;
✔ Да се възпита у тях чувство на надпревара и за постигане на успехи. - Участници Състезанието е предназначено за общо четиридесет и пет ученици, по петнадесет от всяко училище, разпределени по отделните етапи. 3.Дисциплини В състезанието са включени следните дисциплини и тематични области към тях: 3.1. Български език
● Правопис
● Пунктуация
● Членуване на съществителни, прилагателни и числителни имена
*Оценява се спазването само на книжовноезиковите правила, изучени до момента на провеждане на съответния кръг на състезанието.
3.2. Английски език
● Grammar:
○ Present Simple. Adverbs of frequency
○ Present Continuous
○ Countable and uncountable nouns
● Vocabulary:
○ Countries, nationalities and languages
○ Animal habitats and diet. Animals and plants
○ Daily routines
○ Places in town
○ Houschold jobs
○ A healthy diet. Food
3.3. География (Човекът и обществото)
Природни области на България
● Дунавска равнина
● Старопланинска област
● Задбалканските котловини, Витоша и Средна гора
● Тракийско - Странджанска област
● Рила и Пирин
● Родопите
● Българско черноморско крайбрежие
3.4. История (Човекът и обществото)
● Национални празници
● Древните траки
● Първа българска държава
○ създаване и укрепване
○ развитие и възход
3.5. Компютърно моделиране и информационни технологии
● Двоични кодове - Време и място на провеждане
Състезанието ще бъде проведено в сградата на Основно училище „Васил Левски“, гр. Пловдив, като за всеки етап се използва съответния на дисциплината кабинет, на 23.04.2023 г. от 14:00 часа. Всеки от етапите е с предвидено време от около 40 минути и протичат едновременно с изключение на финалния кръг.
II. Регламент
1. Сформиране на екипи
Състезанието се осъществява в рамките на шест етапа, като за всеки от първите пет са предварително сформирани екипи от по двама ученици от училище и един резерва. В шестия, финален, кръг участват всички ученици, взели участие в първите пет кръг,
състезавайки се индивидуално.
*Забележка: Учениците в първите пет етапа не бива да са едни и същи!
2. Етапи в състезанието
✔ „В света на словото“
Кръгът, посветен на български език, ще се осъществи под формата на „Бягаща диктовка“ между сформираните отбори. Победител в кръга „В света на словото“ е отборът, който е получил по-голям брой точки при проверката.
✔ „Пътешествие из България“
Кръгът, отнасящ се до географията на България, е организиран под формата на кръстословица, като всяка вярно написана дума носи една точка на отбора. Победител в кръга е отборът, който е получил по-голям брой точки.
✔ „Историческо приключение“
Етапът, посветен на въпроси от областта на историята, се разиграва по формата на телевизионното предаване „Стани богат“, като на всеки от отборите се задават въпроси, а учениците се редуват да отговорят. Победител в кръга е този отбор, който е получил повече точки.
✔ „English is LIT!“
Този етап от състезанието се отнася до изучавания от учениците чужд език в начален етап – английски език. Ще се проведе в два кръга.
Първи кръг: Организиран е под формата на викторина чрез електронната платформа Kahoot. Необходимо е всеки ученик да разполага с мобилно устройство. Въпросите целят да проверят знанията и уменията на учениците по английски език.
Втори кръг: Jumbled words - целта на играта е да предостави предизвикателство за играчите, като те трябва да разпознаят и подредят буквите на дадена дума в правилния ред. Обикновено, играта предоставя списък със смесени букви, и играчите трябва да ги подредят, за да създадат правилната дума.
Печелившият отбор е този, който сумарно има по-висок брой точки.
✔ „Двоични Загадки“
Компютрите работят с двоични кодове. Участниците трябва да разгадаят кодирания цитат, представен във формата на двоичен код, на български национален герой, участвал в българското освободително движение. Зад всеки код е скрита буква.
✔ „По следите на Апостола“
Финалният етап от състезанието е изцяло посветен на живота и делото на Васил Левски – патрон на Основно училище „Васил Левски“, гр. Пловдив, и ще се проведе под формата на електронна викторина. В него учениците се състезават индивидуално. *Забележка: Възможно е въпросите да съдържат изображения!
3. Водещи на състезанието, жокери, помощници
Всеки етап има водещи от прогимназиалния етап на образованието при Основно училище „Васил Левски“, гр. Пловдив, които ще ръководят отборите по пътя към финалния кръг. Във функция на жокери също ще влязат ученици от прогимназиалния етап на образованието при Основно училище „Васил Левски“, гр. Пловдив, като тяхна задача е да помагат на отборите при необходимост по време на етапите на състезанието. Жокерите не могат да предоставят отговори директно, но могат да дадат разяснения, с които ученикът, потърсил помощ, да отговори на съответния зададен въпрос (дейност). Отборите нямат право на жокери във финалния кръг. През цялото време ще присъстват и ученици, които ще следят за спазването на регламента по време на всеки от етапите на състезанието. Те ще отговарят и на възникнали въпроси относно организацията му.
III. Победител и награждаване - Определяне на победител
Във всеки етап на състезанието се излъчва първо, второ, трето място. Победителите във финалния кръг ще бъдат наградени със съответните места: I място, II място и III място, според броя получени точки. Те печелят купа и грамота.
2. Награждаване
Награждаването се извършва от Директора на Основно училище „Васил Левски“, гр. Пловдив – г-жа Гергана Петрова, след провеждане на състезанието в същия ден.